Άνετη πρόκριση στην επόμενη φάση

Η ΑΕΛ έπαιξε σοβαρά και χωρίς υποτίμηση στο σημερινό παιχνίδι κυπέλλου με αντίπαλο την Ομόνοια Αραδίππου και πήρε την πρόκριση κερδίζοντας με 3-0 το παιχνίδι.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ σοβαρά στο παιχνίδι και σκόραρε νωρίς με τον Μαρκόσκι στο 3′ λεπτό μετά από ασσίστ του Μακρή. Πέτυχε δεύτερο γκολ στο 28′ λεπτό όταν το σουτ του Μυτίδη βρήκε αντίπαλο και κατέληξε στα δίχτυα. Η ομάδα είχε αρκετές ευκαιρίες για να σημειώσει και άλλα γκολ.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ κατάφερε να σκοράρει στο 48′ λεπτό με τον Σίλβα με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή. Ο Αβραάμ είχε δοκάρι λίγο αργότερα. Το σκορ δεν άλλαξε με την ΑΕΛ να παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Λαφράνς, Τζούνιορ, Χ. Κυριακού, Σίλβα, Φιντέλις, Μαρκόσκι(54’Σ. Παντελή) , Ρομάν(65′ Γερολέμου) , Μακρής(71′ Μιχαηλίδης), Μυτίδης